avagy házépitésünk története

Látogatóink száma

Díjat kaptam!


Megkaptam életem és blogírásom első díját! Mégpedig Zsurucitól, aki ugyan nem építkezős, lakber vagy design blogot ír... hanem valami más, izgalmas dologgal foglalkozik... gyöngyékszereket készít! Méghozzá milyen csodákat! Ezúton is köszönet neki a díjért!

A szabály a következő (lenne): A díjat olyan 10 embernek kell odaadni, akit nem régóta olvasok, azaz mostanában fedeztem fel.

Azért van ott a lenne.... mivel nekem ilyen nincs... akit olvasok, már régóta olvasok és közülük nem tudnék választani, mert mindenki megérdemelné. :)

Levelet kaptam

... az egyik kedvenc design blogomról... hna design studio ... Meg is lepődtem rendesen, mindazonáltal büszke is voltam.
Szóval Pepe írt nekem az alaprajzzal kapcsolatban és megosztotta velem ötleteit, észrevételeit. (mivel ezt a levelet már régebben megírta - csak technikai okok miatt nem jutott el akkor hozzám - nem az aktuális alaprajzról, hanem egy korábbi változatról van szó benne... mikor is még szerepelt egy később kialakítandó lépcső és még parányi volt a dolgozó is.

Szóval a következő észrevételei voltak:

"Összességében nagyon jó, kompakt kis házat rajzoltatok, de van néhány pont, amin érdemes elgondolkodni.
Beltér:
- Az első és legfontosabb, hogy az ajtókat és bútorokat érdemes a minimális helyigény feltüntetésével betervezni. Például egy étkezőasztalnál nem elég odarajzolni a székeket, hanem azzal is számolni kell, hogy ahhoz, hogy leülhessünk a széket legalább 40 cm-rel hátra kell tudni tolni.
Igen, az asztal.. a rajzon egy kb. 3 méteres asztal szerepel... hogy családi összejöveteleken is el lehessen férni... De ez alap esetben négyünkre van méretezve és kb 1,5 méter helyet foglal el... max.
- A közlekedésre legalább 80, de inkább 90-100 cm-t érdemes tervezni, akkor is ha nem folyosóról, "csak" közlekedési sávról van szó. A Ti vázlatotokon az étkezőasztal és a fal sarok között lehetetlen elmenni és a kamrafal és a szék között is alig van hely, ami a teraszkijáratot alig használhatóvá teszi.
Alap esetben az asztal fel lesz tolva  kamra falára, így az asztal és a sarokülő közt lesz elég hely megközelíteni a kijáratot.
- Ekkora helyen ennyi helyiséget elhelyezni mindig kompromisszumokat igényel, de jelenleg a nappalitok egyetlen nagy közlekedő. Ezen érdemes elgondolkodni.
Sajna elég szűkös a költségvetésünk. :( Most is a nappaliban zajlik az élet.. itt van kipakolva a gyerekek minden játéka és mi is itt tartózkodunk a legtöbbet. nem érzem zavarónak és átjáróháznak a nappalit.
- Az nagyon jó, hogy a privát tereket le akarjátok szeparálni, de a közlekedő kissé zegzugosra sikeredett és a lépcső méretezésével kapcsolatban is vannak kétségeim (fejtér).
Lépcső ugye nem lesz... zegzugos... próbáltuk a lehető legkevesebb holtérrel megszerkeszteni.
- A kamra telepítésével lényegében elveszitek a természetes fény nagy részét a konyhától.
Ez való igaz, de sztem a nagy méretű terszajtón és nappali ablakokon jön be elgendő fény. Hússzeleteléshez pl.  most is mindig használok helyi megvilágítást. Próbáltuk a fordított elrendezést is, de a 3D-s képeket nézegetve így jobban tetszett nekünk.
Épületszerkezet:
- Jelenleg az épületben egyetlen végigfutó teherhordó belső fal sincs, ami a födém terhelését kiváltaná. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a teljes födém csak a külső falakon támaszkodik fel. Ez 12 m-es gerendákat jelentene, vagy olyan monolit födémet ami komoly vasalást igényel, mivel a közepe nagy terhelésnek van kitéve. Ez mindenképpen drágítja az építkezést.
Könnyűszerkezetes ház lévén csak a külső falak a teherhordó falak... (azok 25 cm vastagok a belsők pedig 15 cm.)
Gépészet:
- A WC elég távol van minden más vizesblokktól. A házon belül nem célszerű a csatornát átvezetni, ezért a csatornát a lehető leghamarabb ki kell vinni a házból, hiszen ha gond van, akkor senki nem szeretné a teljes padlót felbontani. A WC-t így viszont csak az egész házat megkerülve sok-sok méter csatornát lefektetve lehet összekötni a többi vizesblokk csatornájával.
Ez igaz, de nem érezzük olyan nagy gondnak.
Tömegformálás:
- Magam is jobban szeretem a tagolt épülettömeget, de mindenképpen tudni kell, hogy minden egyes sarok épületenergetikai szempontból káros, potenciális hőhidat jelent, és energiaveszteséget. Akkor érdemes tagolni, ha a természetes bevilágítást így lehet biztosítani, vagy ha egy hosszú falat kell megtörni. A nappali és étkező közötti falsarok nagyon kicsi, lényegében két sarok ér össze. Ez mindenképpen átgondolandó épületfizikai szempontból.
Már nincs ott az a törés... és személy szerint nekem is jobban tetszik egy tagoltabb épülettömeg, de egy bonyolultabb tetőszerkezet bizony lényegesen drágább... hiába, nagy úr a pénz.
Funkcionális szervezés:
A kocsibeálló NAGYON távol van a bejárattól! Képzeld el, hogy nagy bevásárlásból hazaérve 15-20 szatyrot kell esőben/hóban/fagyban/szélben körbecipelned, át a nappali, a konyháig és fordulsz legalább ötször.
Ez is igaz... Mi eddig nem találtunk olyan elrendezést, melyben ha előre került a bejárat, kevés közlekedővel és holttérrel megvalósítható lenne. Így került oldalra.
Küldök egy gyors vázlatot, afféle gondolatébresztőként, hogy miként lehetne a fentieket figyelembe véve elhelyezni ugyanezeket a funkciókat."

Két dolog ragadott meg... 
  • nagyon jól néz ki és hasznos is, hogy a bejárat előre került
  • valamint tetszik a háztartási helység - wc - konyha együttes
Persze az is jó, hogy a konyha kapott rendes ablakot.

Ami viszont nem tetszik, az a z egész házon végigmenő folyosó... Ilyenkor mondják, hogy tökéletes ház nincs. Így van. mindegyiknek vannak erősségei és gyenge pontjai. És ha ebből az alaprajzból kivesszük a lépcsőt... na, az már egy újabb kihívás. ;)

Pepének ezúton is köszönet a segítségéért.

Első lépés

Már jó rég nem jelentkeztem... de hát sajnos nem igazán tudtam volna miről írni... semmi érdemleges dolog nem történt.
Időközben beraktuk ingatlanoshoz a lakást, mert másképp nem megy... nem tudjuk magunk eladni. (hírdetés)

Ami viszont lényeges, szombaton volt az első megbeszélésünk az építészünkkel. Odaadtuk neki az általunk készített tervrajzot, elmondtuk az igényeinket és nagyjából mindent átbeszéltünk.
Az biztos, hogy variálni kell az alaprajzon, mert bár a pályázati kiírásban min. 20 m széles telkek szerepeltek... ez a valóságban csak 19,1 m körül van. (nemrég lemértük) Bosszankodtunk is akkor rajta rendesen...
Ehhez hozzájön még az, hogy nem lehet telekhatárra építkezni, hanem 40-50 cm-vel beljebb lehet csak elkezdeni.
A legutolsó rajzon 13,25 m széles a ház + 0,4 m telekhatárnál + 6 m oldalkert... Ez lenne: 19,65... tehát olyan 50-60 cm-t le kell faragni a ház szélességéből.... Ez nem lesz egyszerű úgy vélem. De majd meglátjuk milyen ötletekkel rukkol elő a tervező...
Az biztos, hogy nem szeretnék, ha a bejárat délre nézne (tehát oldalra) és azt sem, ha a házba belépve mindjárt egy wc-ajtóval találnánk szembe magunkat.
Egy szó, mint száz variálni kell az alaprajzon...

Látványterv

Valahogy így fog kinézni valós környezetében a házikónk. :)


És jöjjön még pár általunk gyártott látványterv.

előről

oldalról... a bejárat

 hátulról... pórba, hogy nézne ki néhol a lambériás fal

terasz

gyerekszoba
nappali (program adta lehetőségekkel csak és
próbálva a lambériás falrész... ami itt tuti kimarad)

konyha az étkezőből nézve

étkező

nappali-konyha-étkező

nappali-konyha-étkező

Természetesen ezek csak próba tervek. Megnéztük, hogy kb. hogyan lehet bebútorozni az akár már meglévő vagy épp elképzelt bútorainkkal. Szerencsére egy jó barátnőm (leendő) sógornője lakberendező és majd a segítségünkre lesz a terveivel. :))

Fűnyírás

Ennek is eljött az ideje. :) Tegnap kertészkedtünk. (ez most jó nagyképűen hangzik :))) A lényeg a lényeg, hogy már elég nagy volt a fű a telken és azt bizony le kell nyírni. Így após jó kis benzines, önjárós fűnyíróját kölcsönvéve széppé varázsoltuk a kis birodalmunkat. :)

ilyen volt



hihetetlen, de még nárcisz is van a telken :)

törpék


nem bírtam én sem kihagyni

ilyen lett :) igazi telek formája van, ugye?

Tárolás

Neten böngészve akadtam rá erre az ötletes zöldségtárolóra. Nem kell hozzá más, mint néhány csúnya műanyag zöldséges rekesz, fából vagy bútorlapból egy polc, keret és fehér festék. Pillanatok alatt ilyen gyönyörűséget lehet belőlük varázsolni.


Persze én nem nappali dekorációnak gondolnám (ennyire nem vagyok bevállalós)... hanem a kamrában így meg lehetne csinálni a polcot és a felhasználásra váró zöldségek szépen elrendezve várnák sorukat.

Ezen felbuzdulva körbenéztem milyen hasznos és ötletes kamrákat találok a nagyvilágban. Nézzétek csak:




Nem is tudom melyik tetszik a legjobban. Mindegyikben megfogott valami apróság. De az tuti, bármelyiket elfogadnám... főleg feltöltve. ;)

Méreg

Kaptunk egy kedves levelet az e.on-tól... mely szerint a fogyasztásmérő és a földelés közötti összekötő vezeték hiányzik, és így az érintésvédelmi szempontból nem felel meg az előírásoknak, ezért ideiglenesen korlátozva lett a szolgáltatásuk. Ez a vezeték a hálózatra kapcsoláskor még megvolt, de mivel egy kb. 50 cm-es rézvezetékről beszélünk nem kell nagy képzelőerő mi történhetett vele. Grrrr..... Ezt most nekünk kell pótolni... ill. kellene, mert az tuti, hogy míg nem kezdjük el az építkezést addig nem fogjuk... nehogy már havonta pótolgassuk azt a vezetéket, mert ha most nyoma veszett, akkor ezután is fog.

Végső simítások

Lassacskán végzünk a tervrajzunk finomításával. A legutóbbi rajzhoz képest beforgattuk a wc-t az előszoba mellé (ezáltal az utca felé kerül a bejárati ajtó), emiatt meg kellett növelni a dolgozó szoba méretét is. Így oda pont befér még egy ágy kvázi vendégszobaként is funkcionálhat majd az a helyiség.
A hálószoba keleti falát feljebb vittük a folyosó rovására, ezáltal a hálószobában mégis ki lehet alakítani egy gardróbot... egy bejárható gardróbot!! :))




Most már tényleg azt hiszem mi megtettük a magunkét és most már tényleg a tervezőn van a sor. (Sok dolga ugyan nem lesz. :))

Mosókonyha

... vagy minek nevezzelek... háztartási helyiség... Én bizony végig kötöttem az ebet a karóhoz, hogy nekem ilyen KELL és kész. :) Persze a szűkös költségvetés nem engedélyezi meg, hogy egy tágas helyiség legyen ... igaz vasalásra semmiképp nem használnám (nekem ahhoz kell egy tv és/vagy társaság)... de azért lesz egy akkora, amiben pont elfér a mosógép a szennyes és még teregetni is tudok.
Pedig micsoda kellemes helyet lehet kihozni belőle. Nézzétek csak:

ez valami álomszép





Ha pedig nem rendelkezünk ekkora térrel, akkor se aggódjunk:



Kültéri inspirációk

Tetszik...

a kerítés és a ház stílusa

Tavasz

Ma is nagyon szuper napos, meleg idő volt... végre... már épp itt volt az ideje. A délutáni alvás után fogtuk magunkat és kimentünk a telekre. :D Na jó, a Deseda volt a cél, csak útba ejtettük a telkünket is. Ennek köszönhetően megismerkedtünk 2 szomszédunkkal... Pár házzal ... ill. most még telekkel... arrébb már kész az alap. Oda egy 3 gyermekes család fog költözni... hasonló korosztály, mint nálunk. Nekik is készházuk lesz... egy kaposvári kivitelező fogja csinálni.
A közvetlen szomszédaink is teleknézőben voltak... Nekik 2 gyerkőcük van... Ők a hagyományos tégla épület mellett tették le a voksukat. Még nem állnak neki, holott már megvan az építési engedélyük. Azt mondták még kérnek több helyről árajánlatot és mivel van hol lakniuk, nem sürgős nekik.
Kellemes, barátságos emberek voltak mind és micsoda gyereksereg lesz ott kérem szépen! :D Ha egyszer elkezdenek majd bandázni. :)))
Ezután nagyon motoroztunk, bicikliztünk a Deseda partján, ami autóval 2 percre van tőlünk... vagy még annyi se. :) A mai fényekben meg különösen szép arcát mutatta a tó.





Árajánlat

Tegnap megkaptuk az első, hozzávetőleges ajánlatot a kivitelezőtől... 18.250 EUR (ház) + 750 EUR (szállítás) + ÁFA.
Az ár az alábbiakat tartalmazza:

  • váz 14 x 14 és 5 x 14-es gerendákból
  • nem látszó födém
  • ajtók, ablakok
  • hajópadló (kivétel konyha és fürdő) <-- erre nekünk nem lesz szükségünk a padlófűtés miatt
  • külső burkolat, OSB lapig, amit csak felraknak
  • belső burkolat, gipszkartonig (kivétel a nappali és a terasz) <-- gipszkarton lesz a nappaliban is
  • tetőszerkezet, közfalszerkezet
  • kötőelemek, szegek
  • felszerelés, tető tömör deszkázata <-- nem kell tömör tetődeszkázat
  • lambéria, 16 mm vastag a leugrásokban + terasz + nappali <-- a nappaliban nem lesz lambéria
  • rovarirtó, gombaölő mártásos módszer
Amit az ár nem tartalmaz:
  • fedélanyag
  • szigetelés, OSB gipszkarton
  • gipszkarton felrakása és alá a szigetelés
  • műanyag fólia
  • házalap betonból
Az apró eltérésektől, változtatásoktól eltekintve teljesen jó kiindulónak ez az ár.

Következő lépés a tervezőnk felkeresése.

Előszoba inspirációk

Tetszik...

a felső polc és a leülős rész

az egész