... az egyik kedvenc design blogomról... hna design studio ... Meg is lepődtem rendesen, mindazonáltal büszke is voltam.
Szóval Pepe írt nekem az alaprajzzal kapcsolatban és megosztotta velem ötleteit, észrevételeit. (mivel ezt a levelet már régebben megírta - csak technikai okok miatt nem jutott el akkor hozzám - nem az aktuális alaprajzról, hanem egy korábbi változatról van szó benne... mikor is még szerepelt egy később kialakítandó lépcső és még parányi volt a dolgozó is.
Szóval a következő észrevételei voltak:
"Összességében nagyon jó, kompakt kis házat rajzoltatok, de van néhány pont, amin érdemes elgondolkodni.
Beltér:
- Az első és legfontosabb, hogy az ajtókat és bútorokat érdemes a minimális helyigény feltüntetésével betervezni. Például egy étkezőasztalnál nem elég odarajzolni a székeket, hanem azzal is számolni kell, hogy ahhoz, hogy leülhessünk a széket legalább 40 cm-rel hátra kell tudni tolni.
Igen, az asztal.. a rajzon egy kb. 3 méteres asztal szerepel... hogy családi összejöveteleken is el lehessen férni... De ez alap esetben négyünkre van méretezve és kb 1,5 méter helyet foglal el... max.
- A közlekedésre legalább 80, de inkább 90-100 cm-t érdemes tervezni, akkor is ha nem folyosóról, "csak" közlekedési sávról van szó. A Ti vázlatotokon az étkezőasztal és a fal sarok között lehetetlen elmenni és a kamrafal és a szék között is alig van hely, ami a teraszkijáratot alig használhatóvá teszi.
Alap esetben az asztal fel lesz tolva kamra falára, így az asztal és a sarokülő közt lesz elég hely megközelíteni a kijáratot.
- Ekkora helyen ennyi helyiséget elhelyezni mindig kompromisszumokat igényel, de jelenleg a nappalitok egyetlen nagy közlekedő. Ezen érdemes elgondolkodni.
Sajna elég szűkös a költségvetésünk. :( Most is a nappaliban zajlik az élet.. itt van kipakolva a gyerekek minden játéka és mi is itt tartózkodunk a legtöbbet. nem érzem zavarónak és átjáróháznak a nappalit.
- Az nagyon jó, hogy a privát tereket le akarjátok szeparálni, de a közlekedő kissé zegzugosra sikeredett és a lépcső méretezésével kapcsolatban is vannak kétségeim (fejtér).
Lépcső ugye nem lesz... zegzugos... próbáltuk a lehető legkevesebb holtérrel megszerkeszteni.
- A kamra telepítésével lényegében elveszitek a természetes fény nagy részét a konyhától.
Ez való igaz, de sztem a nagy méretű terszajtón és nappali ablakokon jön be elgendő fény. Hússzeleteléshez pl. most is mindig használok helyi megvilágítást. Próbáltuk a fordított elrendezést is, de a 3D-s képeket nézegetve így jobban tetszett nekünk.
Épületszerkezet:
- Jelenleg az épületben egyetlen végigfutó teherhordó belső fal sincs, ami a födém terhelését kiváltaná. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a teljes födém csak a külső falakon támaszkodik fel. Ez 12 m-es gerendákat jelentene, vagy olyan monolit födémet ami komoly vasalást igényel, mivel a közepe nagy terhelésnek van kitéve. Ez mindenképpen drágítja az építkezést.
Könnyűszerkezetes ház lévén csak a külső falak a teherhordó falak... (azok 25 cm vastagok a belsők pedig 15 cm.)
Gépészet:
- A WC elég távol van minden más vizesblokktól. A házon belül nem célszerű a csatornát átvezetni, ezért a csatornát a lehető leghamarabb ki kell vinni a házból, hiszen ha gond van, akkor senki nem szeretné a teljes padlót felbontani. A WC-t így viszont csak az egész házat megkerülve sok-sok méter csatornát lefektetve lehet összekötni a többi vizesblokk csatornájával.
Ez igaz, de nem érezzük olyan nagy gondnak.
Tömegformálás:
- Magam is jobban szeretem a tagolt épülettömeget, de mindenképpen tudni kell, hogy minden egyes sarok épületenergetikai szempontból káros, potenciális hőhidat jelent, és energiaveszteséget. Akkor érdemes tagolni, ha a természetes bevilágítást így lehet biztosítani, vagy ha egy hosszú falat kell megtörni. A nappali és étkező közötti falsarok nagyon kicsi, lényegében két sarok ér össze. Ez mindenképpen átgondolandó épületfizikai szempontból.
Már nincs ott az a törés... és személy szerint nekem is jobban tetszik egy tagoltabb épülettömeg, de egy bonyolultabb tetőszerkezet bizony lényegesen drágább... hiába, nagy úr a pénz.
Funkcionális szervezés:
A kocsibeálló NAGYON távol van a bejárattól! Képzeld el, hogy nagy bevásárlásból hazaérve 15-20 szatyrot kell esőben/hóban/fagyban/szélben körbecipelned, át a nappali, a konyháig és fordulsz legalább ötször.
Ez is igaz... Mi eddig nem találtunk olyan elrendezést, melyben ha előre került a bejárat, kevés közlekedővel és holttérrel megvalósítható lenne. Így került oldalra.
Küldök egy gyors vázlatot, afféle gondolatébresztőként, hogy miként lehetne a fentieket figyelembe véve elhelyezni ugyanezeket a funkciókat."
Két dolog ragadott meg...
- nagyon jól néz ki és hasznos is, hogy a bejárat előre került
- valamint tetszik a háztartási helység - wc - konyha együttes
Persze az is jó, hogy a konyha kapott rendes ablakot.
Ami viszont nem tetszik, az a z egész házon végigmenő folyosó... Ilyenkor mondják, hogy tökéletes ház nincs. Így van. mindegyiknek vannak erősségei és gyenge pontjai. És ha ebből az alaprajzból kivesszük a lépcsőt... na, az már egy újabb kihívás. ;)
Pepének ezúton is köszönet a segítségéért.